הסמכות החדשה וההתנגדות הלא-אלימה

הסמכות החדשה כגישה טיפולית

זוהי גישה טיפולית להדרכת הורים, מורים ודמויות סמכות אשר נתקלים בהתנהגויות הרסניות מצד הילד/ה או חבר/ת משפחה. הגישה מתבססת על מספר עקרונות בסיסיים הניתנים ליישום מהיר וכוללים בין היתר: פיתוח שליטה עצמית למניעת הסלמה, יצירת נוכחות הורית (או מורית) מתאימה, וגיוס תמיכה ודעת קהל על מנת להקטין את ההתנהגויות הלא רצויות והפוגעניות.

מקורות גישת הסמכות החדשה

מקורה של הגישה בגישת ההתנגדות הלא-אלימה (Non-Violent-Resistence), גישת התנגדות ערכית אשר מומשה בשדה-הפוליטי חברתי ע”י דמויות כגון מהאטמה גנדי ומרטין לותר קינג. הגישה חורטת על דגלה עמדה ערכית אשר נאבקת בהתנהגויות פוגעניות והרסניות, וזאת בצורה לא-מסלימה תוך כבוד והפחתת אלימות. גישת ההתנגדות הלא-אלימה הותאמה כגישת טיפול בשני העשורים האחרונים ע”י פרופ’ חיים עומר ותלמידיו ובשל היבטיה המעשיים זוכה לקהל מטפלים גדול בארץ, באירופה ובצפון אמריקה. 

7

ליצירת קשר בווטסאפ:

באילו קשיים ניתן לטפל בגישה

הסמכות החדשה מאפשרת מענה טיפולי בכל המקרים הם מעורבת התנהגות הרסנית  של הילד/ה או הבוגר/ת, בין אם מופנית כלפי עצמם או כלפי הסביבה. אלו כוללים: הפרעות חרדה ו-ocd אשר מלוות בהימנעות קיצונית או הסתגרות; התנהגויות הרסניות כלפי הסביבה בביה”ס, בקהילה או בבית; הפרעות אלימות; ניכור הורי ותסבוכות משפחתיות אחרות המלוות בהאשמות, ניכור ופוגענות.

יתרונות ייחודיים של גישת הסמכות החדשה

ייעוצית, דירקטיבית על סמך עקרונות ברורים.

  • ניתנת ליישום גם כמניעה ובשגרה וגם במקרים אקוטיים, כרוניים ובמצבי משבר.
  • ייעוץ יעיל גם ללא שת”פ מצד הילד/ה.
  • גישה מובנית וקצרת מועד.

הסמכות החדשה בביה”ס

  • עקרונות הגישה ניתנים ליישום מהיר בבתי-ספר ומוסדות חינוך
  • יישום הגישה מחזק את דמות המורה ונוכחותה ומאפשר שימת גבולות והפגנת דאגה בו זמנית. 
  • יישום הגישה מאפשר למורה להיות רלוונטית יותר מאי-פעם.
  • ניתנת לשילוב עם גישות אחרות, כגון למידה רגשית חברתית (SEL) בבתי-הספר.