סמינר לימוד לאנשי מקצוע – גישת הסמכות החדשה וההתנגדות הלא אלימה: טיפול בילד במקביל לעבודה עם הורים

 


מטרת הקבוצה

קבוצת לימוד לאנשי מקצוע בנושא טיפול בילדים במקביל לעבודה עם הורים בגישת פסיכולוגיית ההתנגדות הלא אלימה והסמכות החדשה. הסמינר יעסוק ב:

(i) הכרות עם עקרונות ה-NVR והסמכות החדשה ויישומם בעבודה טיפולית עם הורים כהתערבות אפשרית במגוון הפרעות וקשיים רגשיים (חרדה, הפרעות התנהגות, סרבנות בי"ס וכדו').
(ii) כיצד ומתי ניתן לשלב פסיכותרפיה בילד במקביל לעבודה טיפולית עם הורים וכיצד ניתן לנהל טיפול שכזה כאשר המטפל מצוי בתווך- כיועץ להורים בנושא גבולות מחד, ומאידך כתומך ומכיל עבור הילד
(iii) דיון במקרים אותם יציגו חברי הקבוצה, בהם ניתן לשלב עבודה על בסיס עקרונות ה-NVR.

יתרונה של גישת ה-NVR הוא באפשרות לסייע להורי המטופל גם כאשר המטופל נפקד מהטיפול, למשל במצבים בהם הילד חרד או מציג הפרעת התנהגות קשה ומסרב להגיע לטיפול. מאחר וגישת ה-NVR צמחה מתוך מקרים בהם המטופל אינו משתף פעולה עם הטיפול, היה זה נראה כמעט בלתי אפשרי להצליח לנהל טיפול פרטני עם הילד ולספק אמפתיה כאשר במקביל מעודדים את ההורים להציב גבולות ברורים יותר. כתוצאה מכך, האפשרות לטיפול בילד במקביל להדרכת הורים ע"י אותו מטפל לא זכתה להתייחסות בקרב העוסקים ב-NVR. אולם הפרקטיקה הוכיחה שבמקרים מסוימים פסיכותרפיה לילד במקביל לעבודה טיפולית עם הוריו, כאשר מנוהלת נכון, לא רק שאינה מזיקה, אלא אף תורמת לפיתוח והעצמת קול הורי תואם ומורכב המשדר דאגה וקבלה ובמקביל דורש ומציב גבולות. בפרקטיקה זו תתמקד קבוצת הלימוד.

 


אודות המנחה
אוהד נחום הינו פסיכולוג קליני מומחה, בעל תואר שני בפסיכולוגיה קלינית של הילד מאוניברסיטת חיפה. מרצה בביה"ס להתנגדות הלא אלימה וחבר המרכז להעצמה הורית העוסק בייעוץ בגישתו של פרופ' חיים עומר. בעבודתו במרכז עוסק בייעוץ להורים בנושאי שיקום הסמכות ההורית, חרדות ילדים, תלות תובענית והסתגרות, ומרצה בתחומים אלה. עוסק בהכשרת מטפלים במסגרת ביה"ס להתנגדות הלא אלימה ובאופן פרטי בארץ ובחו"ל. עובד עם ילדים ומבוגרים בקליניקה פרטית בת"א. בעבר שימש כפסיכולוג במרכז לבריאות הנפש בראשל"צ וביחידת חרדה בביה"ח איכילוב בת"א.


אודות גישת ה-NVR
גישת ה-NVR או "פסיכולוגיית ההתנגדות הלא-אלימה" (Non-Violent Resistance) מבוססת על עבודותיהם של פרופ' חיים עומר ותלמידיו בתחום הדרכת ההורים בשני העשורים האחרונים. הגישה פותחה על מנת לסייע להורים להתמודד עם התנהגויות קשות של ילדים אשר גוררות את ההורה למעגל של הסלמה או ויתור ומותירות אותו חסר אונים, מיואש ומתוסכל מתפקודו ההורי. הגישה הינה ייעוצית ומתבססת על עקרונות פשוטים הניתנים ליישום מהיר בסיטואציה המשפחתית. במרכזה עומד הרצון לצייד את ההורה בארגז כלים אשר יאפשר לו להימנע מהסלמה מבלי להרגיש כנוע מול התנהגויות של בנו או בתו אשר מסכנות את התפתחותם הבריאה. כיום משמשת הגישה לטיפול במגוון קשיים התנהגותיים של ילדים כגון חרדה, הפרעות התנהגות, סרבנות בי"ס, הסתגרות והתמכרויות למיניהן. במקביל משמשת הגישה להעצמת הורים בשגרת היומיום השוחקת ובמטלת ההורות המתמשכת במטרה לסייע להם להרגיש יציבים ומסוגלים יותר בהורותם ולהפיק הנאה ומשמעות גדולה יותר ממטלת ההורות.


קהל היעד
מטפלים (פסיכולוגים, עו"ס, פסיכותרפיסטים) העובדים עם הורים וילדים, ומעוניינים להרחיב את היכרותם עם גישת ההתנגדות הלא אלימה והסמכות החדשה.

מסגרת: 10 מפגשים במרכז ת"א, בימי שלישי בבוקר.
מסגרת הקבוצה: קבוצת לימוד קטנה ואינטימית, עד 4 משתתפים.
משך המפגש: כשעה וחצי.