מי זקוק לטיפול פסיכולוגי

מרבית האנשים פונים לטיפול פסיכולוגי על מנת להקל על מצוקה (כגון חרדה או דיכאון) או על מנת להסיר מכשולים בפני צמיחה. כאשר אדם סובל ממחשבות דיכאוניות, התקפי חרדה, הפרעת אכילה או כל מצוקה אחרת הפניה לטיפול ברורה. אולם לא רק מצוקה קיצונית מובילה אנשים לפנות לטיפול. מרבית האנשים פונים לטיפול ללא סימפטום מוגדר, עם השאיפה לשפר מערכות יחסים עם קרוביהם, להכיר את עצמם טוב יותר ולחוש שליטה גדולה יותר על חייהם. תחושת תקיעות בחיים, חוסר כיוון, ייאוש ותשישות בשל המפגש עם מטלות החיים היומיומיות מביא אנשים רבים להיעזר בטיפול על מנת לחדש את משאביהם.

מהו טיפול פסיכולוגי

אסכולות שונות מדגישות היבטים שונים בנפש האדם ולפיכך גם מציעות שיטות טיפול שונות. אולם מעבר לגישות השונות, טיפול מוצלח יהיה תמיד מושתת על התאמה ויצירת קשר משמעותי בין המטפל למטופל. לרב מסגרת הטיפול הינה פגישות שבועיות בנות 50 דקות. המטרות הטיפוליות נקבעות במהלך שתיים או שלוש הפגישות הראשונות, וזוהי גם מסגרת זמן מספקת עבור המטופל לבדוק אם הטיפול והמטפל עשויים להתאים לו.

cropped-d7a4d7a1d799d79bd795d79cd795d792-d7a7d79cd799d7a0d799-3.jpg

ליצירת קשר בווטסאפ:

טיפול דינאמי 

טיפול דינאמי הינו כינוי למספר גישות טיפוליות אשר המשותף להן הינה ראיית האדם כמי שמונע על ידי מוטיבציות וכוחות מגוונים בנפש אשר יוצרים את הרגשות, המחשבות וההתנהגות שלנו. לעיתים כוחות אלו מושכים לכיוונים מנוגדים ויוצרים קונפליקטים פנימיים. כך למשל בחורה אשר מרגישה רצון להיות בזוגיות מחד, אך מרגישה מאידך שכל האופציות העומדות לפניה תהינה ויתור, נמצאת בקונפליקט בין הרצון לקשר רומנטי לבין הרצון להיות נאמנה לעצמה ולרצונותיה ועשויה לחוות בלבול ומצוקה.

הטיפול הדינאמי מתרכז בסיפור החיים הייחודי של האדם ובדפוסים שסיגל לעצמו ומנסה להגמיש מעט את המקומות הנוקשים אשר גובים מחירים נפשיים מהמטופל ומהווים לתחושתו חסם בפני צמיחה והגשמה עצמית אל עבר חיים מלאים, מהנים ומשמעותיים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו כינוי לקבוצה של גישות טיפוליות אשר מדגישות את חשיבותם של ההתנהגות והמחשבות על תפקוד האדם. בעשורים האחרונים קרנו של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי עלתה בשל יעילותו הרבה בהקלה מהירה יחסית בעיקר על סימפטומים חרדתיים. הגישות הקוגיטיביות התנהגותיות עברו מספר גלגולי התפתחות לאורך השנים והגישות העכשוויות מכונות הגל השלישי של הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי. גישות אלו שמות דגש לא רק על תוכן החשיבה אלא גם על צורת החשיבה והקשרה, עם דגש הולך וגובר על רגשות המטופל.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול דינאמי?

חשוב לדעת כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי אין משמעותו טיפול קצר בהכרח (בדיוק כפי שטיפול דינאמי אין משמעותו טיפול ארוך בהכרח). כמו כן, טיפול קוגניטיבי התנהגותי אינו בהכרח יעיל יותר או פחות מטיפול דינאמי ומחקרים הראו יעילות גבוהה גם לטיפולים קוגניטיביים וגם לטיפולים דינאמיים. למעשה כיום מרבית המטפלים הדינאמיים משתמשים בשילוב טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות (בעיקר בטיפול בטראומה דיכאון וחרדה).